Wyścigowe bolidy na trasie w Korczynie

Aż 15 bolidów klasyfikowanych w Kategorii 2 (pojazdy z nadwoziem otwartym) będą mogli obejrzeć kibice podczas rozpoczynającego się w piątek jubileuszowego, 20-tego ORLEN Wyścigu Górskiego Prządki. Do odbywających się na terenie Galerii Handlowej VIVO! w Krośnie Odbioru Administracyjnego  i Badania Kontrolnego pojazdów powinno zgłosić się aż 85 kierowców, w tym 22 mistrzów i wicemistrzów Polski w wyścigach górskich w sezonie 2022. W FIA EHC klasyfikowanych będzie 37 zawodników.

Pierwszy samochodowy wyścig górski  na trasie Korczyna – Czarnorzeki rozegrano w 2004 r. Na starcie pojawiło się wtedy 44 zawodników, wśród nich m.in.  startujący także w tym roku Sebastian Fołta (wówczas Peugeot 205, w tym sezonie bolid Lola T 96/50) Roman Baran (Peugeot 205, obecnie Mitsubishi Lancer), Szymon Piękoś (Ford Fiesta, obecnie Mitsubishi Lancer) czy  Janusz Jania (Alfa Romeo 156, obecnie Honda Integra). W obu rundach  GSMP zwyciężył wtedy  Jarosław Hebzda, jeżdżący Mitsubishi Lancerem EVO 7. 

Tegoroczny wyścig, będący  m.in. pierwsza Rundą Międzynarodowego Pucharu FIA w Wyścigach Górskich I FIA IHC), 1 i 2 Rundą Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski (GSMP), GSMP Hist.,  rundami FIA CEZ ( Mistrzostwa FIA Strefy  Europy  Centralnej) i FIA CEZ Hist. czy Mistrzostw Słowacji, zgromadzi zawodników z Polski, Chorwacji, Czech, Francji, Słowacji, Szwajcarii i Włoch. Do rozgrywanej w górach rundy wyścigów torowych Maluch Trophy zgłosiło się 9 kierowców. Do zawodów zgłosiła się jedna kobieta – Anna Ambruz ze Słowacji, startująca bolidem Tatuus PY012.

Trasa wyścigu, którego sponsorem głównym  jest PKN ORLEN, liczy 3820 metrów, rozpoczyna się na Rynku w Korczynie a kończy w miejscowości Czarnorzeki, nieopodal Rezerwatu Prządki. Zawody odbywają się na drodze wojewódzkiej 991, która  będzie zamknięta na odcinku Korczyna – Węglówka w sobotę 6.05  i niedzielę 7.05 w godzinach 7:00 – 20:00.

W sobotę 6 maja rozegrana zostanie 1 Runda GSMP i 4 Runda MMSR PAV, dla kierowców klasyfikowanych w FIA IHC i FIA CEZ będzie to dzień podjazdów treningowych. W tym dniu kibice zobaczą kierowców podczas czterech podjazdów, które rozpoczną się o godz. 9:30.

Niedziela 7 maja to dzień wielkiego ścigania. Oprócz kolejnych  rund zawodów krajowych, przeprowadzone zostaną podjazdy wyścigowe klasyfikacji międzynarodowych.

20. ORLEN Wyścig Górski Prządki odbywa się pod Patronatem Honorowym p. Władysława Ortyla, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Piotra Przytockiego  – Prezydenta Miasta Krosna i  Jana Zycha – Wójta Gminy Korczyna.