Mistrzostwo Polski dla Ratajczyka, awaria Kluzy

55 kierowców klasyfikowanych w 11 Rundzie Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski – 15 Wyścigu Górskim Korczyna, zmagało się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi panującymi na trasie wyścigu. Poranne treningi rozegrano na suchej nawierzchni, podczas pierwszego podjazdy wyścigowego padał deszcz. W tych warunkach najlepiej poradził sobie Michał Ratajczyk ( Mitsubishi Lancer Evo IX 7 Motorsport), wygrywając w obu podjazdach wyścigowych. Na mokrej nawierzchni Ratajczyka nie dogonił wygrywający wcześniejsze  podjazdy treningowe Szymon Łukaszczyk (Mitsubishi Lancer EVO V AMS), zajmując w obu podjazdach wyścigowych  drugie miejsce.

W deszczowych warunkach znakomicie radził sobie, jadący N – grupowym Mitsubishi Lancerem EVO IX Karol Krupa z Borg Warner Racing Team, który w pierwszym wyścigu przyjechał jako trzeci. Jednak na przesychającej nawierzchni nie miał szans z mocniejszymi samochodami Andrzeja Szepieńca ( Mitsubishi Lancer) , Tomasza Myszkiera ( Skoda Fabia WRC) i Szymona Piękosia ( Mitsubishi Lancer). Ostatecznie w 11 rundzie GSMP zwyciężył Michał Ratajczyk z łącznym czasem 4:10,425, przed Szymonem Łukaszczykiem (4:14,909) i Andrzejem Szepieńcem (4: 22,358), który w tym sezonie okazjonalne pokazuje się na wyścigowych trasach. Tym samym Michał Ratajczyk zapewnił sobie tytuł Mistrza Polski w Klasyfikacji Generalnej GSMP

Ogromny dramat przeżył ubiegłoroczny mistrz Polski Waldemar Kluza, który na finałowe rundy GSMP przywiózł do Korczyny nową broń – Skodę Fabię WRC. Na starcie do pierwszego podjazdu wyścigowego uszkodzeniu uległ elektroniczny sterownik skrzyni biegów. Ta rzadka awaria pozbawiła Wieliczanina mistrzowskiego tytułu.

Podjazdy treningowe i wyścigowe pierwszego dnia 15 Wyścigu Górskiego Prządki kilka razy przerywane były przez pojawienie się na trasie czerwonej flagi. Dwukrotnie zawodnicy uderzali w energochłonne bariery, najdłuższa przerwa spowodowana była koniecznością utylizacji i uprzątnięcia oleju, który pojawił się na trasie po awarii jednego z samochodów.

Wyścig w Korczynie był także rundą GSMP Historycznych; pod nieobecność zwycięzcy serialu, Wojciecha Koczeskiego, który zdobył komplet punktów we wszystkich rundach w których startował, rywalizację w tej kategorii wygrał jadący BMW E 30 318 is Marcin Kacperek.

W 2018 w wyścigach górskich pojawiła się nowa konkurencja towarzysząca: Puchar Podkarpacia w Jeździe na Regularność w Wyścigach Górskich. W grupie kierowców – amatorów startujących w tej konkurencji, czasy najbardziej zbliżone do podanego przez organizatorów uzyskał Łukasz Wais ( Polski Fiat 125 p).

W dniu jutrzejszym w Korcznie zostanie rozegrana finałowa, 12 runda GSMP; pierwszy podjazd treningowy organizator zawodów – Automobilklub Małopolski wyznaczył na godz. 8.30, podjazdy wyścigowe zostaną rozegrane o godz. 13.00 i 15.00.