Sébastien PETIT wygrywa w Korczynie

Niedzielna odsłona 19 Wyścigu Górskiego Prządki – Valvoline, była inauguracją międzynarodowego sezonu wyścigowego dla kierowców klasyfikowanych w Międzynarodowym Pucharze FIA w Wyścigach Górskich ( FIA EHC). To także II Runda Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski i VI Runda Międzynarodowych Mistrzostw Słowacji.
Na liście startowej znalazło się 72 kierowców, którzy mieli do przejechania dwa podjazdy treningowe i dwa wyścigowe, na liczącej 3820 metrów trasie, ze startem w Korczynie k. Krosna.
Już w pierwszym podjeździe treningowym Tomasz Myszkier (POL) zdemolował swoją Skodę Fabię WRC, na szczęście wyszedł z groźnie wyglądającej kolizji bez obrażeń.
Podczas pierwszego podjazdu na trasie pojawiła się czerwona flaga: kierowca Hondy Civic uderzył niegroźnie w barierę energochłonną; widząc kolizję, sędziowie stojący obok na specjalnej platformie, zeskoczyli na ziemię. Jedna z osób zrobiła to tak nieszczęśliwie, że została przewieziona do kontroli do pobliskiego szpitala.
Pasjonującą walkę stoczyli stoczyli ubiegłoroczny zdobywca pucharu FIA IHC w kat. 2 Sebastien Petit (FRA), II wicemistrz Europy FIA EHC w kat. 2 Dubai (POL Mitsubishi Lancer Bergmonster), Petr Vitek (CZE Osela PA 30 ) i Karol Krupa (POL Skoda Fabia). Rewelacyjnie pojechał Petit (bolid Nova NP. 01-2), bijąc z czasem 1:33,217 rekord trasy. Średnia prędkość Francuza wyniosła 148 km/h. Drugiego Dubai’a i trzeciego Vitka dzieliło zaledwie 0,0051 sekundy!
Drugi podjazd wyścigowy, tym razem bez zdarzeń wygrał Petit, drugi czas zanotował Vitek, na miejscu trzecim dojechał Dubai.
W klasyfikacji Generalnej 1 Rundy FIA IHC zwyciężył, z łącznym czasem 03:06,405 Sebastien Petit, na miejscu drugim, ze stratą4,355 s sklasyfikowano Petra Vitka, na trzecim stopniu podium stanął Dubaj, któremu do czeskiego kierowcy zabrakło zaledwie 0,195 sekundy.
II Rundę GSMP wygrał Dubai, wyprzedzając Karola Krupę i Sebastiana Steca (Ford Fiesta). Identycznie wyglądała pierwsza trójka klasyfikowana w Międzynarodowych Mistrzostwach Słowacji.
Kolejna Runda FIA IHC zostanie rozegrana za niecały miesiąc – kierowcy rywalizować będą w dniach 24 – 26 czerwca we Włoszech, podczas Copa Paolino Teodori.

19. Wyścig Górski Prządki – Valvoline, został objęty patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego.